Umělý trávník a jeho údržba
Sport jako takový je víceméně prospěšný pro zdraví, nicméně mnozí tvrdí, že „sportem k trvalé invaliditě“. To samozřejmě lze tvrdit také. Zkrátka všeho moc škodí. Držme se ale prvního tvrzení, tedy „aktivně sportujeme“. Proto abychom mohli kvalitně cvičit nebo trénovat potřebujeme sportoviště, když už však se prostor najde, potřebujeme kvalitní povrch, který nám bude pohyb zpříjemňovat, místo toho, aby nám „podkopával nohy“. A právě o výběru a péči o sportovní povrch se dnes budeme bavit.
Sportovištěm můžeme nazvat speciální prostor, který je stavebně-technicky uzpůsoben pro konkrétní sport nebo kombinaci více sportů. V praxi se tímto termínem označují:
- stadiony,
- hřiště,
- tělocvičny, sportovní haly,…
Druhy sportovních povrchů
V úvodu jsem zmínil, že důležitým aspektem při rekonstrukci nebo stavbě sportoviště je jeho povrch. Ten se přizpůsobuje sportu, který se bude primárně v hale vykonávat (florbal, fotbal, atletika) a umístění (externí, interní). Nejčastějšími povrchy, se kterými se v praxi setkáte jsou:
- umělé polyuretanové povrchy,
- akrylátové povrchy,
- kobercové povrchy,
- umělé trávníky.
- Umělý trávník
Tento typ povrchu se nejčastěji používá pro víceúčeloví sportoviště a hřiště. Důvod, proč se tak hojně vyskytuje je její přívětivá cena a dlouhá životnost bez zásadní údržby. Je-li pro vás nízká cena rozhodujícím kritériem při výběru povrchu, nic lepšího neseženete, než umělou trávu, je totiž o 40 % levnější, než uměly polyuretanový povrch.
Umělá tráva má kromě ceny také výborné užitné vlastnosti:
- dobře se na něm hraje,
- snadná a nenáročná údržba,
- možnost celoročního využití,
- šetrná k životnímu prostředí.
- údržba umělého trávníku
údržba umělého trávníku
Tak jako každý povrch, chce i tento svou péči, která se odvíjí od četnosti používání. Naštěstí se nejedná o nijak častý úkon. První údržba umělé trávy s křemičitým vsypem se doporučuje zhruba po 3 letech od realizace, kdy můžeme pozorovat citelné zhoršení užitných vlastností. Povrch je díky zašlapání vsypu tvrdý a kluzký po dešti.
Samotnou údržbu provádějí specializované firmy formou strojního čištění a provzdušnění umělé trávy. Při těchto úkonech je nutná výměna vsypu. Po údržbě je opět trávník jako nový, čištění mu dodá jak původní vlastnosti, tak i vzhled.
Varovné signály
Pozorujete-li tyto negativní projevy, měly byste co nejrychleji trávník zrenovovat, jinak může dojít k úrazu:
- Zhoršení užitných vlastností,
- Špatný odvod dešťové vody,
- Nadměrně kluzký povrch,
- Znečištěný povrch prachem a nečistotami.
- údržba umělého trávníku