Digestoř bez odvodu vzduchu do závodu
Prach, výpary a plyny, s tímto vším je možné se setkat v průmyslových halách. Co to znamená pro plíce a celý organismus člověka? Asi každý ví, že se nejedná se o příliš zdravý koktejl. Například prach patří k nejrozšířenějším škodlivinám, který významně poškozuje plíce a způsobuje řadu vážných onemocnění. Pořiďte si průmyslovou digestoř a nechte své aměstnance dýchat.
Škodlivý prach a jeho účinky na plíce
Částice prachu se řadí mezi tzv. polydisperzní tuhý aerosol, vznikající lidskou činností, nejčastěji při opracovávání pevných materiálů. Látky biologického původu se označují jako bioaerosol. Velikost prachu se pohybuje od 1 až po 100 µm. Při různých procesech vznikají typické rozměry prachu, zejména však:
- tepelné procesy – částice 0,01 až 0,5 µm,
- chemické oxidačních procesy – částice 0,1 až 1 µm.
Velmi často se hovoří v kontextu s prašným prostředím o onemocnění Pneumokonióza. O co se vlastně jedná? Pneumokonióza neboli zaprášení plic je následkem inhalace prachu v plicích po dobu několika let. První zmíněný druh, tedy nekolagenní se vyznačují zadržením prachu v plicích, která vyvolá mírnou reakci, ale nedochází k ovlivnění funkčnosti plic. Naopak kolagenní pneumokonióza způsobuje v plicích zánětlivou reakci, která utvoří kolagenní vazivo. Toto vazivo následně poruší plicní tkáň a poškodí funkci dýchání.
Odsávání prachu
Pro odsávání prachu, plynů a jiných nečistot se používají tzv. průmyslové digestoře. Jedná se o poměrně důmyslné a zároveň jednoduché odsávání. Vzduch je nasáván pomocí speciálně tvarovaných otvorů po obvodu rámu. Samotný výkon jednotky je odvozen výpočtem z celkové plochy digestoře a zatížením (500-800 m³/m2/h) dle koncentrace prachu obsažený v odsávané vzdušině. Digestoř je vyrobena z kvalitního hliníku a povrchově upraven práškovou barvou, čímž se dosahuje echancké odolnosti a dlouhé životnosti i v náročných podmínkách. Při zhoršených světených podmínkách lze digestoč dovybavit o osvětlovací rampu LED.
Abychom docílili co největší odstranění prachu, musíme ke zdrojům prašnosti umístit výkonné průmyslové odsávání. Ty jsou nejčastěji napojeny vzduchotechnikou k filtračním jednotkám, které jsou vybaveny nejrůznějšími filtry pro dokonalé odfiltrování. Jedničkou na trhu je společnost TIGEMMA, která se problematikou čistého vzduchu v průmyslu zabývá již několik let.